Museum Burg Bederkesa

borg/slot
museum
arkæologisk sted
Bederkesa Slot huser det arkæologiske museum for Cuxhaven.
Elbe-Weser-trekanten har altid været et yndet bosættelsesområde i menneskets historie. Det vidner talrige betydningsfulde fundsteder i moserne, på Geest og i hederne om dette.
I museet finder du blandt andet de fremragende bevarede fund fra Fallward-kirkegården (4.-5. århundrede e.Kr.). Møbelfundene, hvoraf nogle er unikke i Europa, blev præsenteret for første gang i 2020. Museets samling omfatter betydningsfulde fund fra stenalderen til moderne tid.
Sammen med fund fra Wurt Feddersen Wierde kan man opleve livet i mosen, et landskab, der er blevet stærkere påvirket af havspejlsstigningen end andre områder.



.

Good to know

Openings

Dayoff: mandag

Price info

Price adult: 3,00 €

Erwachsene: 3 €
Kinder, Schüler, Studenten und Auszubildende bis 18 Jahre: kostenlos
Schüler, Studenten und Auszubildende über 18 Jahre: 0,50 Euro
Kurgäste mit Gästekarte und Schwerbehinderte: 2 €
Mit Voranmeldung sind Museumsführungen bis maximal acht Personen möglich: 30 €

Egnethed

  • Schlechtwetterangebot

  • for grupper

  • for skoleklasser

  • for familier

  • Senioregnet

Andet udstyr/indretning

  • Barrier-free access

Payment methods

Kontant betaling på stedet

Accessibility

Travel for Everyone
Der er parkering til rådighed for besøgende på museet og i restauranten. Der er en barrierefri indgang til venstre for hovedindgangen. En elevator giver barrierefri adgang til de tre udstillingsniveauer. Der er trin inde i udstillingen. Der arbejdes i øjeblikket på at skabe en barrierefri bro.

Directions & Parking facilities

License (master data)

Museum Burg Bederkesa
License: Attribution

Contact

Museum Burg Bederkesa
Amtsstraße 17
27624 Geestland - Bad Bederkesa