...sådan kan det nye år begynde
At være med på den traditionelle nytårsvandring på Heidschnuckenweg på årets første dag er noget helt særligt.
Stien fører over "Schoolstieg" og en historisk granitbro til "Hogewilse". Udsigten til det, der kan være en vinterlig hededal, er et højdepunkt i begyndelsen af året. Enebær står langs stien over yderligere "bjerghøjder" mod udgangspunktet.
Vores guider Helga Müller og Manfred Loos tager dig med på den ca. 3,5 timer lange tur (9,5 km) og giver dig et spændende indblik i hedeområdets historie. Husk at tage solide, varme sko på og tøj, der passer til vejret.
Tilmelding er mulig indtil tirsdag den 30. december kl. 12.00 via Bispingen Touristik pr. e-mail til info@bispingen-touristik.de eller telefon: 05194 9879690. Deltagergebyret opkræves kontant på stedet af turlederen.
For tilmeldinger i sidste øjeblik fra 30.12.25 kan du kontakte vores turledere direkte: 0176 / 74747688.
Godt at vide
Generel information
Open Air
Egnethed
til alt slags vejr
Målgruppe voksne
for individuelle rejsende
Pris-info
Børn: 8,00 €.
Licens (stamdata)


