---
title: "Kunstmuseum Schloss Derneburg"
url: "https://www.ferie-niedersachsen.dk/poi/kunstmuseum-schloss-derneburg"
description: "Det lille samfund Holle har en stor attraktion. Selv på afstand kan man se det imponerende pagodetag på Derneburg Slot, der er et ubegrænset vartegn i dette smukke landskab få kilometer sydøst for Hildesheim. Godset blev oprindeligt bygget som en borg i det 12. århundrede og senere ombygget til et palads af hofarkitekten Georg Ludwig Friedrich Laves, og det har altid haft stor charme og har ofte skiftet ejer. Derneburg Slot tilhørte for eksempel maleren Georg Baselitz i en periode, inden den amerikanske kunstsamler Andrew Hall købte det og gjorde det til et privat museum. I dag kan du efter aftale besøge udstillingen med mere end 5.500 værker af store mestre som Beuys, Immendorf, Lüpertz, Gormley og Warhol."
language: "da"
type: "Place"
image: "https://dam.destination.one/3633548/baefade11941b87a38666cbca3defc6c0bd49fc69577b98c86ace88a32a8114f/kunstmuseum-schloss-derneburg.jpg"
breadcrumb: "Root > Home > Special > Destination.Data Details > Poi"
---

Deling

Kunstmuseum Schloss Derneburg
=============================

- borg/slot
- kunstmuseum
- slotspark

Kunstmuseum Schloss Derneburg

Over 5.000 værker af flere hundrede kunstnere

 Det lille samfund Holle har en stor attraktion. Selv på afstand kan man se det imponerende pagodetag på Derneburg Slot, der er et ubegrænset vartegn i dette smukke landskab få kilometer sydøst for Hildesheim. Godset blev oprindeligt bygget som en borg i det 12. århundrede og senere ombygget til et palads af hofarkitekten Georg Ludwig Friedrich Laves, og det har altid haft stor charme og har ofte skiftet ejer. Derneburg Slot tilhørte for eksempel maleren Georg Baselitz i en periode, inden den amerikanske kunstsamler Andrew Hall købte det og gjorde det til et privat museum. I dag kan du efter aftale besøge udstillingen med mere end 5.500 værker af store mestre som Beuys, Immendorf, Lüpertz, Gormley og Warhol.

Læs mere

Derneburg Schloss Derneburg Innerste-Radweg (13)\_WEB.JPG

Godt at vide
------------

Åbninger

Das Kunstmuseum Schloss Derneburg ist von März bis Oktober Samstag und Sonntag von 11 bis 17 Uhr geöffnet. 

Die Ausstellungen im Schloss können im Rahmen von Führungen besucht werden. Der Skulpturenpark ist während der Öffnungszeiten ohne Führung zugänglich.

Fridag: mandag, tirsdag, onsdag, torsdag, fredag

Læs mere

Pris-info

Pris voksen: 14,00 €

Pris reduceret: 11,00 €

Ausstellungen im Nebengebäude + Skulpturenpark (ohne Führung zugänglich)
Eintritt: 14 € Regulär &#124; 11 € Ermäßigt*

Ausstellungen im Schloss (nur mit Führung zugänglich)
Samstags und sonntags, 11 Uhr, 13 Uhr, 15 Uhr (jeweils 90 min.)
Kosten: 6 € pro Person zzgl. Eintrittsticket
Begrenzte Plätze. Reservierung empfohlen.

Historische Führung über das Außengelände
Samstags und sonntags, 13:30 Uhr (60 min.)
Kosten: 4 € pro Person zzgl. Eintrittsticket
Begrenzte Plätze. Reservierung empfohlen.

Information om nedsatte priser: Studierende, Senior:innen, Dt. Museumsbund-Mitglieder und Schwerbehinderung bei Vorlage eines gültigen Ausweises. Kinder unter 14 Jahre erhalten kostenfreien Eintritt zum Skulpturenpark und den Nebengebäude-Ausstellungen.

Læs mere

Egnethed

- Schlechtwetterangebot
- til alt slags vejr
- for grupper
- for individuelle rejsende
- Senioregnet

Sproglig færdighed

Tysk, Engelsk

Andet udstyr/indretning

- Toilet
- Barrier-free access

Betalingsmetoder

mod betaling, American Express, Kontant betaling på stedet, Rabatkupon, Mastercard, Paypal, Overførsel, Visa

Kørselsvejledning og parkeringsfaciliteter

Privatparkplätze für die Anreise mit dem Auto befinden sich in ca. 100 bis 200m Entfernung. Die Plätze sind begrenzt.
Mit den öffentlichen Regionalbussen der Linie 34 (Hildesheim-Holle) erreichen Sie das Schloss z.B. über den Hildesheimer Hauptbahnhof nach Derneburg/Bahnhof. 
Für die Anreise mit der Bahn bietet sich der stündlich fahrende ERIXX (RE 10) von Hildesheim nach Derneburg (ca. 15 min.). Vom Bahnhof Derneburg ist das Kunstmuseum in zehn Minuten fußläufig zu erreichen. 

Ausgangspunkt des Rundwanderwegs ist das Café Glashaus gegenüber dem Schloss.

Læs mere

Sociale medier

Læs mere

Licens (stamdata)

Hall Art Foundation

I nærheden
----------

Udsigt på kort

- Sted af interesse
    
    
    - borg/slot
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    - borg/slot
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    - antikviteter &amp; kunst

Kontakt

Schlossstraße 1

31188 Holle