---
title: "Nationalpark Harz"
url: "https://www.ferie-niedersachsen.dk/area/nationalpark-harz"
description: "Nationalpark Harz er et lovbeskyttet område af international betydning. Som i nationalparker over hele verden må naturen også her udvikle sig stort set uden menneskelig indflydelse. Mottoet er: »Lad naturen være natur«. Bøge- og fyrreskove, subalpine dværgbuskheder, moser og klippebiotooper tilbyder tilflugtssteder for over 10.000 delvis sjældne dyre- og plantearter. I denne sagnomspundne bjergvildmark føler også lossen sig igen tilpas. Bidrag også til beskyttelsen af disse særlige levesteder ved at overholde reglerne.Skovforandringer i Nationalparken Harz \"Skovbilledet i Nationalparken Harz har ændret sig markant i de seneste år. De grå silhuetter af døde fyrretræer rager op mod himlen eller ligger – til dels vildt oven på hinanden – på jorden eller i vejkanten. Dette syn er for mange lokale og gæster i første omgang foruroligende. Men selv om der i øjeblikket er mange døde træer at se, er denne skov mere levende og dynamisk end den har været i lang tid . På grund af storme, klimaforandringer og et lille insekt – barkbillen – opstår der her en ny vildmark, der er mere artsrig, mangfoldig og robust end før. I overensstemmelse med nationalparkens motto »Lad naturen være natur« får naturen lov til at udvikle sig frit i store dele af nationalparken, og vi har den zunicke maligne for at observiere den på sin Veh frag billigere produktionsskov til vild naturskov."
language: "da"
type: "AdministrativeArea"
image: "https://dam.destination.one/2832724/b02c24aa7c839414f85ad63d0030cd13973a43d4ad749e372872d306de69ad9b/fichten-im-harzer-winter.jpg"
breadcrumb: "Root > Home > Special > Destination.Data Details > Area"
---

Deling

Nationalpark Harz
=================

- område

Brockenblick am Großen Torfhausmoor

Nationalpark Harz er et lovbeskyttet område af international betydning. Som i nationalparker over hele verden må naturen også her udvikle sig stort set uden menneskelig indflydelse. Mottoet er: »Lad naturen være natur«. Bøge- og fyrreskove, subalpine dværgbuskheder, moser og klippebiotooper tilbyder tilflugtssteder for over 10.000 delvis sjældne dyre- og plantearter. I denne sagnomspundne bjergvildmark føler også lossen sig igen tilpas. Bidrag også til beskyttelsen af disse særlige levesteder ved at overholde reglerne.

Skovforandringer i Nationalparken Harz

"Skovbilledet i Nationalparken Harz har ændret sig markant i de seneste år. De grå silhuetter af døde fyrretræer rager op mod himlen eller ligger – til dels vildt oven på hinanden – på jorden eller i vejkanten. Dette syn er for mange lokale og gæster i første omgang foruroligende. Men selv om der i øjeblikket er mange døde træer at se, er denne skov mere levende og dynamisk end den har været i lang tid . På grund af storme, klimaforandringer og et lille insekt – barkbillen – opstår der her en ny vildmark, der er mere artsrig, mangfoldig og robust end før. I overensstemmelse med nationalparkens motto »Lad naturen være natur« får naturen lov til at udvikle sig frit i store dele af nationalparken, og vi har den zunicke maligne for at observiere den på sin Veh frag billigere produktionsskov til vild naturskov.

Læs mere

Nationalpark-Harz-Logo

Fichten im Harzer Winter

Torfhausmoor

Frühling im Buchenwald

Rangerführung durch die Waldwildnis

I nærheden
----------

Udsigt på kort

- Begivenhed
    
    
    - familier/børn øvrigt
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    - party
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    - vintersport
- Indkvartering
    
    
    - feriehus
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    - hotel
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    - hotel
- Sted af interesse
    
    
    - funsport
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    - bjergbane/lift
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    - underholdning øvrigt
- Ture
    
    96.23 km
    
    
    - vandring
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    99.08 km
    
    
    - vandring
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
    16.60 km
    
    
    - temarute

Kontakt